Koszyczek wielkanocny

Sprawdzanie zawartości koszyczka wielkanocnego. Nazywanie brakujących elementów. Rozmowa na temat zwyczajów świątecznych.

••
Zapoznanie ze sposobem ozdabiania jajek wielkanocnych.
Sylwety lub jajka pomalowane na jeden kolor lub na różne kolory
R. pokazuje dzieciom jednobarwne oraz ozdobione w różne wzory sylwety jajek lub jajka.
R. pyta: Czym różnią się sylwety jajek? Jak nazywają się jajka pomalowane w różne wzory? (pisanki)
Jak nazywają się jajka pomalowane na jeden kolor? (kraszanki)

Pokazuje dzieciom na mapie świata lub na globusie miejsce, gdzie narodził się zwyczaj malowania jaj.Zwyczaj ten znany jest od starożytności. Narodził się w Persji (Iranie).

Najbardziej popularnym symbolem Wielkanocy jest jajko, oznaka rodzącego się życia. Jajka są nie tylko składnikiem wielu świątecznych potraw, ale także stanowią element dekoracyjny. Ozdabiane są różnymi technikami. W zależności od techniki zdobienia malowane jajka mają różne nazwy.

Są gotowane w różnych barwnikach, np.: w łupinach cebuli (barwią jajko na kolor brązowy), w soku z buraka (barwią jajko na kolor różowy). Pisanki mają różnobarwne ozdoby. Na skorupce rysuje się wzory roztopionym woskiem za pomocą np. igły lub szpilki, a następnie zanurza się jajko w barwniku. Oklejanki to jajka ozdobione np. przyklejonym papierem lub materiałem.

•  Karta pracy, cz. 4, nr 64,65
  • Zabawy na świeżym powietrzu

Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku – Zające na łące.
    Skakanki lub jakiś długi patyk.
    R. rysuje w ogrodzie lub układa, np. ze skakanek, patyków rów (przeszkodę dla zajączków). Dzieci (zające) poruszają się po wyznaczonym przez R. miejscu do zabawy. Nie mogą jednak przejść przez rów.  Na hasło R.: Uwaga, rów! – zajączki podchodzą do rowu i przeskakują przez niego obunóż na drugą stronę. Dalej zabawa toczy się według tych samych zasad.
  • Ze zdjęć można wydrukować koszyczek i pisanki, pomalować i powycinać. W trakcie kolorowania dzieci słuchają piosenki:

PISANKI, PISANKI

Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce,