Ptasie gniazda

• Oglądanie zdjęć przedstawiających lecące ptaki (sznurem, kluczem, gromadą).

sznur ptaków                                                                                klucz ptaków                                                                 gromada ptaków

Ciekawostki:

Ptaki lecące kluczem, np. żurawie, gęsi, mniej się męczą niż podczas samodzielnego lotu. Wykorzystują wiry powietrza i odpowiednio do nich poruszają skrzydłami. Ptak lecący z przodu najbardziej się męczy, więc ptaki często zmieniają się na swoich pozycjach.

1. Poznajemy ptaki – rozmowa na temat obrazków, inspirowana wierszem K. Datkun- -Czerniak Ptaszek opowiada.

Zielenią się listki na smukłej topoli i ptaszek tam śpiewa.

Opowiada listkom o swojej wędrówce: co widział, co słyszał w obcych krajach, hen!

Ile przebył gór i mórz, aby wreszcie wrócić już.
Bo tu jego dom, tu kochane drzewa, wśród gałęzi tutaj najpiękniej się śpiewa!

••
Rozmowa na temat wiersza. Poznawanie drogi, którą pokonują ptaki podczas swoich wędrówek. Praca z mapą. Wyjaśnienie roli ptaków w życiu człowieka.
Kolorowy sznurek, mapa świata, taśma przezroczysta.
R. pyta: O czym ptaszek opowiadał listkom? Dlaczego ptaki do nas wracają? Rozkłada mapę świata. Pyta: Gdzie zimują ptaki? Jaką drogę pokonują podczas wiosennych podróży?
Dziecko przy pomocy rodzica dszukuje na mapie Afrykę, gdzie zimują np. bociany, i Europę, a w niej Polskę. Pokazuje dzieciom, jaką drogę musiały pokonać ptaki, aby wrócić ponownie do naszego kraju.
Zaznacza czerwonym sznurkiem trasę przelotu ptaków. R. informuje dzieci o innych miejscach, w których zimują ptaki. Pokazuje je na mapie świata i oznacza innym kolorem sznurka trasy ich przelotu.

Jaskółki zimują w Afryce i w tropikalnej części Azji. Żurawie spędzają zimę w Azji, w Afryce i na Półwyspie Iberyjskim. Skowronek zimuje w basenie Morza Śródziemnego i w Europie Zachodniej. Jerzyk zaś zimą przebywa w Afryce.

Trasa lotu bocianów

Wiosna już!
Z ciepłych krajów wracją do nas pierwsze ptaki. Zobacz, jaką odległość muszą pokonać bociany, by być razem z nami.
kliknij na link i zaobserwuj! https://vimeo.com/45832484

• Budowa gniazd. Poznawanie zwyczajów ptaków związanych z budowaniem gniazd.

skowronek

Skowronek to skromnie ubarwiony ptak, który pięknie śpiewa. Zamieszkuje pola uprawne, łąki i pastwiska. Gniazdo buduje bezpośrednio na ziemi, w płytkim dołku, który wyściela trawą, włosiem końskim i cienkimi korzonkami. Dobrze je ukrywa. Gdy wraca do gniazda, nigdy nie ląduje w jego pobliżu. W ten sposób stara się, aby nikt nie podejrzał, gdzie się ono znajduje.

jerzyk

Jerzyk jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków. Jest podobny do jaskółki, ale większy i ma brunatno- -czarne ubarwienie. Prawie cały dzień spędza w powietrzu. Ma bardzo małe nogi, co sprawia, że trudno mu się chodzi po ziemi i ma trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi. Gniazdo najczęściej buduje w szczelinie muru, pod dachem lub w dziupli. Jako materiału używa wełny, włosia, drobnych traw.

zięba

Zięba ma wielobarwne upierzenie, a jej cechą charakterystyczną są dwa białe paski na skrzydłach. Gniazdo buduje w rozwidleniu gałęzi lub przy pniu, z mchu i traw

• Zabawa ruchowa Ptaki – do gniazd.

Gniazdo- poduszka leży na podłodze. Dzieci biegają, na sygnał "Ptaki do gniazd"- przysiadają na poduszce.

• Karta pracy, cz. 4, nr 54
Dzieci: − rysują po śladach – od zdjęcia ptaka do jego gniazda, − rysują szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie.

• Zabawy na świeżym powietrzu
  • Karta pracy, cz. 4, nr 55

Dzieci:

− odszyfrowują nazwy ptaków, naklejają pod szyfrem odpowiednie litery,
 − odszukują wśród naklejek zdjęcia ptaków i naklejają je obok ich nazw,
− rysują szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie.

• Ptaki – lepienie z plasteliny
Dla każdego dziecka: plastelina, małe kolorowe piórka, brystol, nożyczki. Dzieci lepią z plasteliny sylwetę dowolnego ptaka. Ozdabiają ją kolorowymi piórkami. Wycinają ze sztywnego papieru kwadrat, prostokąt lub koło na podstawkę. Umieszczają na niej swojego ptaka.